
- Prima Pagina
- R. Moldova
- CENTENAR
- EVENIMENT
- Politic
- Economic
- Social
- Justiție
- International
- Sport
- Flux Video
Fostul deputat PSD Viorel Hrebenciuc a fost condamnat, marţi, de Tribunalul Bucureşti, la 3 ani închisoare cu executare în dosarul Giga TV.
În acelaşi dosar, fosta şefă a Consiliului Naţional al Audiovizualului Laura Georgescu a fost condamnată la 4 ani şi 4 luni închisoare cu executare, fostul primar al municipiului Piatra Neamţ Gheorghe Ştefan a primit 3 ani şi 9 luni închisoare cu executare, iar Narcisa Iorga, fost membru CNA, a fost condamnată la 3 ani închisoare. Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel.
Pe latură civilă, instanţa a dispus ca Laura Georgescu să plătească, în solidar cu CNA, despăgubiri civile de 20.000 lei către postul tv Antena 3 şi 10.000 lei despăgubiri către Naşul TV.
Judecătorii au constatat că SC Cable Channel SA - RTL II şi SC Estrada TV SRL nu s-au constituit părţi civile.