• Bucuresti -1º C
    Baia Mare 0º C
    Brasov -1º C
    Cluj-Napoca -7º C
    Constanta 0º C
    Craiova -4º C
    Galati -1º C
    Iasi -3º C
    Suceava -5º C
    Timisoara -2º C
  • 1 EUR = 4.6571 LEI
    1 USD = 4.0846 LEI
    1 GBP = 5.1648 LEI
    1 CHF = 4.1124 LEI
    1 HUF = 1.4438 LEI
    1 BGN = 2.3812 LEI
    1 JPY = 3.6352 LEI
  • Login
CELE MAI NOI | CELE MAI VIZIONATE | JURNALE
Ultimele stiri:  
= JURNALE =

The Shape of water", marele câştigător

05 Martie, 13:17

Cea de-a 90-a ediţie a galei premiilor Oscar - cele mai importante trofee ale industriei cinematografice americane - a avut loc duminică noapte, la Dolby Theatre (Hollywood & Highland Center) din Los Angeles.

oscar

Lista completă a câştigătorilor

Cel mai bun film: "The Shape of Water", de Guillermo del Toro

Cel mai bun regizor: Guillermo del Toro - "The Shape of Water"

Cel mai bun actor în rol principal: Gary Oldman, "Darkest Hour"

Cea mai bună actriţă în rol principal: Frances McDormand, "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Cel mai bun actor în rol secundar: Sam Rockwell, "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Allison Janney, "I, Tonya"

Cel mai bun film străin: "Una Mujer Fantástica/ A Fantastic Woman", de Sebastián Lelio (Chile)

Cel mai bun lungmetraj de animaţie: "Coco", de Lee Unkrich şi Darla K. Anderson

Cea mai bună regie artistică: "The Shape of Water" - Paul Denham Austerberry, Shane Vieau şi Jeffrey A. Melvin

Cel mai bun scenariu adaptat: "Call Me by Your Name"

Cel mai bun scenariu original: "Get Out"

Cea mai bună imagine: "Blade Runner 2049" - Roger A. Deakins

Cel mai bun montaj: "Dunkirk" - Lee Smith

Cea mai bună coloană sonoră: "The Shape of Water" - Alexandre Desplat

Cel mai bun cântec: "Remember Me", din filmul animat "Coco", muzică şi versuri de Kristen Anderson-Lopez şi Robert Lopez

Cel mai bun montaj de sunet: "Dunkirk" - Richard King şi Alex Gibson

Cel mai bun mixaj de sunet: "Dunkirk" - Gregg Landaker, Gary A. Rizzo şi Mark Weingarten

Cele mai bune efecte vizuale: "Blade Runner 2049" - John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert şi Richard R. Hoover

Cele mai bune costume: "Phantom Thread" - Mark Bridges

Cel mai bun machiaj: "Darkest Hour" - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski şi Lucy Sibbick

Cel mai bun scurtmetraj animat: "Dear Basketball", de Glen Keane şi Kobe Bryant

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune: "The Silent Child", de Chris Overton şi Rachel Shenton

Cel mai bun lungmetraj documentar: "Icarus", de Bryan Fogel şi Dan Cogan

Cel mai bun scurtmetraj documentar: "Heaven Is a Traffic Jam on the 405", de Frank Stiefel

 

 

Daca ti-a placut articolul, urmareste agentia de stiri rnews.ro pe facebook
Alte articole: