Ultimele stiri:
= JURNALE =

Sorana Cîrstea s-a oprit în semifinalele turneului de la Beijing

06 Octombrie, 19:45

Sorana Cîrstea s-a oprit în semifinalele turneului de la Beijing, după 4-6, 4-6 cu Jelena Ospenko, letona care a câştigat în acest an turneul de la Roland Garros.

cirstea

Sorana Cîrstea şi adversara ei din sferturi au oferit un meci fără prea mult spectcol, presărat cu numeroase greşeli şi de o parte şi de cealaltă. Ostapanko a avut câştig de cauză datorită riscului mare pe care şi l-a asumat, plasând ca de obicei lovituri ce lasă adversara fără replică. "Un-doi-urile" letonei către liniile terenului au făcut diferenţa, în ciuda unui serviciu nesigur, iar Cîrstea, fără precizie în lovituri, nu a găsit soluţii pentru a contracara acest joc pe muchie al rivalei.

În primul set, cele două jucătoare şi-a fructificat doar de trei ori serviciul. Ostapenko a făcut-o de două ori şi a luat setul cu 6-4, în 36 de minute. În al doilea set, jucătoarea de 20 de ani a condus cu 3-1, după un break în ghemul al treilea. Cîrstea a devenit un pic mai agresivă, în timp ce Ostapenko a "bombardat" fără ţintă preţ de câteva minute. Românca a egalat la 3 şi a condus cu 40-0, înainte ca adversara ei să regăsească unghiuri şi lovituri excepţionale. Ostapenko a făcut rebreak şi s-a impus apoi cu al doilea 6-4, după o oră şi 24 de minute de joc.

Citeste mai mult despre: beijing, semifinale, Sorana Cirstea, turneu