Ultimele stiri:
= JURNALE =

Simona Halep, victorie categorică la Australian Open

22 Ianuarie, 12:05

Simona Halep a câştigat în 80 de minute partida din optimi, cu Naomi Osaka (scor 6-3, 6-2) şi s-a calificat în faza sferturilor, unde o va întâlni pe învingătoarea dintre Barbora Strycova şi Karolina Pliskova.

halep

Simona Halep - Naomi Osaka 6-3, 6-2. La doar 48 de ore după meciul maraton cu Lauren Davis, Simona Halep a intrat din nou pe teren la Australian Open, însă nu a lăsat deloc să se vadă oboseala după cele patru ore jucate sâmbătă la Melbourne pe arena centrală de la Melbourne.

Simona a fost pragmatică şi expeditivă. Cu excepţia câtorva momente de derută pe propriul serviciu, a arătat unj joc solid, meciul cu Osaka fiind un antrenament foarte bun pentru mult mai dificila dispută care urmează, probabil cu Karolina Pliskova.

Prin victoria cu Naomi Osaka, Halep şi-a egalat cea mai bună performanţă la Asutralian Open, sferturile de finală, fază pe care a mai atins-o în 2014 şi 2015.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 440.000 dolari australieni şi 430 de puncte WTA.