Ultimele stiri:
= JURNALE =

Simona Halep s-a calificat în finala Australian Open

25 Ianuarie, 12:47

Simona Halep s-a calificat în premieră în finala Australian Open, după ce a învins-o 6-3, 4-6, 9-7 pe Angelique Kerber, câştigătoarea din 2016.

halep

Adversara lui Halep în finala de sâmbătă va fi numărul 2 mondial, daneza Caroline Wozniacki.

Simona Halep este eroina actualei ediţii a Australian Open. Numărul 1 mondial a oferit un nou meci epic, dus dincolo de limita tie-break-ului. Meciul cu Kerber, învingătoarea din 2016, a fost unul epuizant, aproape de calibrul celui cu Lauren Davis, din turul 3, pe care Halep l-a câştigat în decisiv cu 15-13.

Acum s-a adăugat şi faptul că semifinala a fost programată la doar 24 de ore de la un alt meci crucial, pentru Simona, sfertul de finală cu Pliskova. Balanţa partidei a înclinat când într-o parte când în cealaltă, meciul atingând momente paroxistice în setul decisiv, când ambele jucătoare au irosit câte două mingi de meci. În final, nervii s-a dovedit a fi cea cu nervii mai tari, a câştigat setul decisiv cu 9-7 şi s-a calificat în premieră în finala Openului Australiei.