Ultimele stiri:
= JURNALE =

Simona Halep, prima calificată în sferturi la Indian Wells 2018

13 Martie, 21:58

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Indian Wells, după ce a învins-o cu 7-5, 6-1 pe chinezoaica Qiang Wang, numărul 55 mondiaL

halep

Partida a durat 77 de minute, iar în setul secund jucătoarea din China nu a reuşit să-şi valorifice nici măcar o singură dată serviciul. În turul următor, Halep o va întâlni pe croata Petra Martic, care a învins-o cu 6-3, 7-6 pe cehoaica Vondrousova.

Simona Halep nu a făcut un meci grozav în primul set contra lui Wang, care a fost echilibrat pentru că românca a greşit mult (19 erori neforţate, faţă de 18 Wang), nu pentru că adversara ar fi surprins-o în vreun fel. Wang a dat mingea înapoi, uneori sub un unghi mai dificil, alteori a trimis lung, către linia de fund a terenului, dar nu de nereturnat. Nervoasă, grăbită, Halep a fost darnică, a oferit cadouri multe, care au ţinut-o aproape pe chinezoaică. Liderul WTA i-a cerut sfatul lui Cahill, care i-a atras atenţia asupra greşelilor neforţate şi asupra nerăbdării afişate. Halep a înţeles mesajul şi jocul ei s-a schimbat cu 180 de grade, evoluând dezinvolt, precis, în stil de campioană, cu doar opt greşeli neforţate în setul secund.