• Bucuresti 12º C
    Baia Mare 10º C
    Brasov 9º C
    Cluj-Napoca 4º C
    Constanta 12º C
    Craiova 10º C
    Galati 11º C
    Iasi 10º C
    Suceava 8º C
    Timisoara 12º C
  • 1 EUR = 4.8735 LEI
    1 USD = 4.0875 LEI
    1 GBP = 5.4471 LEI
    1 CHF = 4.5081 LEI
    1 HUF = 1.3462 LEI
    1 BGN = 2.4918 LEI
    1 JPY = 3.9287 LEI
  • Login
CELE MAI NOI | CELE MAI VIZIONATE | JURNALE
Ultimele stiri:  
= JURNALE =

România depășește pragul de 10.000 de infectări: Capitala, la doar 1,5 cazuri la mie de carantină totală

06 Noiembrie, 13:37

Până astăzi, 6 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 287.062 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

coronavirus

195.971 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.260 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba61101915,09
2.Arad65002684,02
3.Argeș80622432,13
4.Bacău91782212,14
5.Bihor81753785,04
6.Bistrița-Năsăud33791113,13
7.Botoșani38591022,42
8.Brașov110304123,53
9.Brăila3719531,6
10.Buzău44101491,62
11.Caraș-Severin3005792,2
12.Călărași1965281,55
13.Cluj117407225,92
14.Constanța71172572,69
15.Covasna2516483,1
16.Dâmbovița74271722,82
17.Dolj78622263,38
18.Galați68861161,61
19.Giurgiu2171501,75
20.Gorj3274571,71
21.Harghita3480912,74
22.Hunedoara49771962,62
23.Ialomița2487532,02
24.Iași123633072,23
25.Ilfov73573172,63
26.Maramureș55232903,37
27.Mehedinți2426681,64
28.Mureș65762483,97
29.Neamț6835792,27
30.Olt41281091,44
31.Prahova109722542,1
32.Satu Mare23631362,29
33.Sălaj36791796,01
34.Sibiu68824164,86
35.Suceava102171452,0
36.Teleorman3619662,37
37.Timiș116756655,76
38.Tulcea1699471,25
39.Vaslui5541951,92
40.Vâlcea58391963,18
41.Vrancea3776901,2
42.Mun. București408776294,5
43.Cazuri noi nealocate pe județe5386*1701
TOTAL287.06210.260

*Aplicația de colectare a datelor, gestionată de Ministerul Sănătății, se află momentan în procedură de actualizare. Cazurile nealocate unui județ vor fi repartizate în zilele următoare pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.035 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA16
2ARAD36
3ARGEŞ29
4BACĂU32
5BIHOR35
6BISTRIŢA-NĂSĂUD16
7BOTOŞANI22
8BRĂILA20
9BRAŞOV51
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN40
13CLUJ109
14CONSTANŢA78
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA47
17DOLJ30
18GALAŢI32
19GIURGIU10
20GORJ19
21HARGHITA13
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA36
24IAŞI43
25ILFOV109
26MARAMUREŞ16
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI649
29MUREŞ66
30NEAMŢ12
31OLT18
32PRAHOVA65
33SĂLAJ6
34SATU MARE22
35SIBIU39
36SUCEAVA36
37TELEORMAN18
38TIMIŞ135
39TULCEA4
40VÂLCEA18
41VASLUI29
42VRANCEA12
TOTAL2035

Până astăzi, 7.663 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.11.2020 (10:00) – 06.11.2020 (10:00) au fost raportate 123 decese (69 bărbați și 54 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 36 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 35 decese la categoria de peste 80 de ani.

119 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.133. Dintre acestea, 1.001 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.418.245 de teste. Dintre acestea, 38.389 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.568 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 16.830 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 238 de   teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 6 noiembrie.

Pe teritoriul României, 40.615 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.186 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.563 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 14 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.535 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 918 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 8.334 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.057.005 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 7 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.854  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 159 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 5 noiembrie 2020, au fost raportate 8.261.087 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Spania, Franţa, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAŢI*

 

Franţa1.543.321(+40.558)38.674 (+385)129.759    (+3.564)
Spania1.284.408(+25.042)38.118(+1623)150.376            -
Regatul Unit1.099.059(+25.177)47.742 (+492)2.931           (+6)
Italia790.377(+30.548)39.764 (+352)312.339    (+4.961)
Germania597.583(+19.990)10.930 (+118)394.616  (+10.604)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 5 NOIEMBRIE 2020

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAȚI*

 

48.171.563 (+577.329) 1.226.241 (+10.349)32.192.465   (+303.095)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE - https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 4 – 5 noiembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

* Date rectificate

 

Grupul de Comunicare Strategică

Daca ti-a placut articolul, urmareste agentia de stiri rnews.ro pe facebook
Alte articole: