Ultimele stiri:
= JURNALE =

România a învins Suedia, după 35 de ani

28 Martie, 11:53

Naţionala de fotbal a României a câştigat cu 1-0 în faţa Suediei, într-un amical jucat marţi seara, la Craiova.

romania

Unicul gol a fost marcat de Dorin Rotariu, în minutul 57. Este prima victorie a tricolorilor în faţa Suediei, după 1983, când România câştiga cu 1-0 la Stockholm, în preliminariile EURO 1984, printr-un gol marcat de Cămătaru.

România a câştigat al doilea amical la interval de numai trei zile, după victoria din Israel cu scorul de 2-0, tricolorii reuşind să învingă şi Suedia, echipă calificată la Mondialele din Rusia. Meciul s-a jucat la Craiova, oraş din care prima noastră echipă reprezentativă nu a plecat niciodată învinsă. Astfel, după victoria, scoe 1-0, cu Suedia, bilanţul tricolorilor în Cetatea Băniei este de patru victorii şi două egaluri.

Tot patru victorii a înregistrat naţionala şi în mandatul lui Cosmin Contra, celelalte două meciuri cu Guriţă pe banca tehnică fiind egalul din Danemarca, din preliminariile CM 2018, şi înfrângerea de acasă, cu Olanda, din meci amical.

Meciul de marţi a fost primul pentru echipa naţională la Craiova după o pauză de 14 ani. Partida precedentă a avut loc la 4 septembrie 2004, când tricolorii au învins cu 2-1 Macedonia, în preliminariile Cupei Mondiale.