• Bucuresti 12º C
    Baia Mare 10º C
    Brasov 9º C
    Cluj-Napoca 4º C
    Constanta 12º C
    Craiova 10º C
    Galati 11º C
    Iasi 10º C
    Suceava 8º C
    Timisoara 12º C
  • 1 EUR = 4.8735 LEI
    1 USD = 4.0875 LEI
    1 GBP = 5.4471 LEI
    1 CHF = 4.5081 LEI
    1 HUF = 1.3462 LEI
    1 BGN = 2.4918 LEI
    1 JPY = 3.9287 LEI
  • Login
CELE MAI NOI | CELE MAI VIZIONATE | JURNALE
Ultimele stiri:  
= JURNALE =

Record la ATI: 917 persoane, în stare gravă. 103 oameni au murit din cauza Covid-19,

30 Octombrie, 13:48

Până astăzi, 30 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 235.586 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

corona

167.897 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.546 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba48561973,96
2.Arad52821973,02
3.Argeș68381121,04
4.Bacău80772051,99
5.Bihor63171303,02
6.Bistrița-Năsăud2625871,95
7.Botoșani31521011,56
8.Brașov94641492,73
9.Brăila3340461,26
10.Buzău3856701,12
11.Caraș-Severin2586701,84
12.Călărași1647621,04
13.Cluj90053854,3
14.Constanța54901151,55
15.Covasna2186832,23
16.Dâmbovița63851382,15
17.Dolj63163112,63
18.Galați6242921,38
19.Giurgiu1808171,32
20.Gorj2927721,37
21.Harghita2940623,12
22.Hunedoara42081471,96
23.Ialomița2104471,49
24.Iași105813341,94
25.Ilfov5934901,64
26.Maramureș44022182,54
27.Mehedinți2131451,27
28.Mureș50572963,16
29.Neamț59591131,88
30.Olt35061131,21
31.Prahova95691521,85
32.Satu Mare1743781,45
33.Sălaj26131224,31
34.Sibiu51512373,05
35.Suceava92761491,76
36.Teleorman3079962,03
37.Timiș89224064,0
38.Tulcea1466250,95
39.Vaslui4897781,48
40.Vâlcea48881392,31
41.Vrancea3477661,02
42.Mun. București351479003,78
43.-137-6*
TOTAL235.5866.546

*Valoarea incidenței aferente județului Cluj este corespunzătoare zilei de ieri, 29.10.2020. Din motive tehnice, incidența pentru ziua curentă nu a putut fi transmisă până în prezent.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.059 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD36
3ARGEŞ1
4BACĂU38
5BIHOR14
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI11
8BRĂILA2
9BRAŞOV33
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN19
13CLUJ10
14CONSTANŢA7
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA29
17DOLJ224
18GALAŢI8
19GIURGIU2
20GORJ50
21HARGHITA6
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA13
24IAŞI11
25MARAMUREŞ11
26MEHEDINŢI10
27MUREŞ7
28NEAMŢ175
29OLT10
30PRAHOVA26
31SĂLAJ18
32SATU MARE27
33SIBIU7
34SUCEAVA3
35TELEORMAN45
36TIMIŞ35
37TULCEA38
38VÂLCEA35
39VASLUI2
40VRANCEA31
41MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
42ILFOV5
TOTAL1059

 

Până astăzi, 6.867 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.10.2020 (10:00) – 30.10.2020 (10:00) au fost raportate 103 decese (64 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani,  3 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 13 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.236. Dintre acestea, 917 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.206.567 de teste. Dintre acestea, 36.335 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.342 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.993 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 254 de  teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 30 octombrie.

Pe teritoriul României, 28.762 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.253 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.050 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.988 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 952 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 6.939 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 952.435 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 7 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.852  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 159 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 7 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican și Portugalia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 29 octombrie 2020, au fost raportate 6 694 006 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Spania, Franţa, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAŢI*

 

Franţa1.235.132(+36.437)35.785 (+244)120.723     (+1.310)
Spania1.136.503(+19.765)35.466 (+168)150.376         -
Regatul Unit942.275(+24.700)45.675 (+310)2.799         (+26)
Italia589.766(+24.988)37.905 (+205)279.282     (+3.878)
Germania481.013(+16.774)10.272   (+89)342.672     (+5.908)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 29 OCTOMBRIE 2020

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAȚI*

 

44.574.981 (+522.593) 1.175.279 (+7.203)30.298.756   (+246.084)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE - https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 28 octombrie – 29 octombrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Daca ti-a placut articolul, urmareste agentia de stiri rnews.ro pe facebook
Alte articole: