Ultimele stiri:
= JURNALE =

Real Madrid, campioana Europei

04 Iunie, 15:43

Real Madrid a câştigat, sâmbătă, la Cardiff, trofeul Ligii Campionilor 2016-2017, după 3-1 în finala cu Juventus.

realmadrid

Real Madrid a obținut a 12-a Cupă a Campionilor Europeni sau Ligă a Campionilor din istoria sa și a doua consecutivă. Nicio echipă nu mai reușise să câștige doi ani la rând acest trofeu de la AC Milan în 1990. Real este totodată prima echipă care âși apără trofeul în Liga Campionilor, după ce această competiție a luat locul Cupei Campionilor.

Real Madrid a condus cu 1-0 după golul lui Ronaldo (20), dar Juventus a răspuns imediat cu reuşita formidabilă a lui Mandzukic (27). După pauză, Real Madrid a marcat de două ori în cinci minute, prin Casemiro (61) şi Ronaldo (65), iar Juventus a acuzat din plin şocul. Cuadrado a fost eliminat, iar scorul final a fost stabilit de Asensio (90).

Real Madrid ajunge la 12 trofee câştigate, Cristiano Ronaldo a marcat golul 500 pentru Real Madrid în cupele europene şi este singurul jucător care a înscris în trei finale de Liga Campionilor. Zinedine Zidane face "dubla" în Liga Campionilor ca antrenor, primul de la Arrigo Sacchi încoace (1989 şi 1990 cu AC Milan).

Citeste mai mult despre: campioana, europa, real madrid