• Bucuresti 12º C
    Baia Mare 10º C
    Brasov 9º C
    Cluj-Napoca 4º C
    Constanta 12º C
    Craiova 10º C
    Galati 11º C
    Iasi 10º C
    Suceava 8º C
    Timisoara 12º C
  • 1 EUR = 4.9198 LEI
    1 USD = 4.1348 LEI
    1 GBP = 5.7754 LEI
    1 CHF = 4.5704 LEI
    1 HUF = 1.3765 LEI
    1 BGN = 2.5154 LEI
    1 JPY = 3.7739 LEI
  • Login
CELE MAI NOI | CELE MAI VIZIONATE | JURNALE
Ultimele stiri:  
= JURNALE =

Rata de incidenţă a cazurilor de COVID-19, situaţia pe judeţe

27 Aprilie, 13:34

Rata de incidenţă a cazurilor de COVID-19 continuă să scadă, ajungând la 2,08 cazuri la 1000 de locuitori la nivel naţional. Capitala şi judeţele Cluj şi Ilfov se află în continuare în scenariul roşu, cu peste 3 cazuri la 1000 de locuitori, însă evoluţia din ultima perioadă arată că în cel mult 3, 4 zile se va coborî sub acest prag.

corona

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.019 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20341432,26
2.Arad23083402,38
3.Argeș26289491,57
4.Bacău25502321,28
5.Bihor28160932,37
6.Bistrița-Năsăud11490381,67
7.Botoșani13807290,97
8.Brașov42586802,11
9.Brăila12858291,70
10.Buzău12125201,22
11.Caraș-Severin10799342,06
12.Călărași975451,10
13.Cluj557901253,15
14.Constanța41964521,93
15.Covasna8130272,22
16.Dâmbovița22015251,03
17.Dolj25895501,26
18.Galați26793521,76
19.Giurgiu1074391,47
20.Gorj907480,50
21.Harghita7868231,31
22.Hunedoara22273352,14
23.Ialomița10524261,40
24.Iași41486441,23
25.Ilfov44022283,20
26.Maramureș20045110,57
27.Mehedinți7999201,16
28.Mureș23014462,07
29.Neamț18196431,35
30.Olt14154161,24
31.Prahova33631571,96
32.Satu Mare12746261,12
33.Sălaj1060191,74
34.Sibiu25545502,14
35.Suceava23761260,49
36.Teleorman13242461,75
37.Timiș53109722,28
38.Tulcea8142141,32
39.Vaslui15635200,76
40.Vâlcea15916221,64
41.Vrancea10308221,09
42.Mun. București1789273403,25
43.Cazuri noi nealocate pe județe

 

 

1197*

183
TOTAL1.049.5392.019

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Daca ti-a placut articolul, urmareste agentia de stiri rnews.ro pe facebook
Alte articole: