Ultimele stiri:
= JURNALE =

Portugalia este prima finalistă la EURO 2016

06 Iulie, 23:53

Portugalia s-a calificat în finala de la EURO 2016 după ce a învins Ţara Galilor cu scorul de 2-0 , miercuri seara, pe stadionul  Stade des Lumieres din Lyon.

portu

Partida a debutat la ora 22.00 şi a durat 93 de minute, trei minute prelungiri.

Lusitanii au marcat cele două goluri în repriza secundă. Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 50, iar Nani a stabilit scorul final trei minute mai târziu, când a deviat în poarta lui Hennessey balonul şutat de acelaşi Ronaldo.

Echipele în prima semifinală:

Portugalia: Rui Patricio - Guerreiro, Fonte, B. Alves, Cedric - Adrien Silva, Danilo, Joao Mario - Renato Sanches - Cr. Ronaldo, Nani. Antrenor: Fernando Santos

Tara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, Collins, A. Williams, N. Taylor - Allen, Ledley, King - Robson-Kanu, Bale.  Antrenor: Chris Coleman

Arbitrul din aceasta semifinala a fost suedezul Jonas Eriksson.

Urmează a doua finală - Germania - Franta, joi, 7 iulie, de la ora 22:00, "Stade Velodrome".

Portugalia şi învingătoarea din a doua semifinală, de mâine, vor disputa finala EURO 2016, programată duminică, 10 iulie, pe "Stade de France" din Saint-Denis.

Portugalia s-a calificat in semifinalele Euro 2016 dupa ce s-a impus in sferturi in fata reprezentativei Poloniei la loviturile de departajare, scor 5-3. La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 1-1.

Tara Galilor a fost surpriza semifinalelor de la Euro 2016. Galezii au reusit performanta de a ajunge in semifinale la prima participare la un turneu final european, dupa ce au eliminat-o in sferturi pe nationala Belgiei, scor 3-1.

Portugalia si Tara Galilor se mai întâlniseră doar de trei ori pana acum, fiind două victorii pentru portughezi si o victorie pentru galezi. Golaveraj: 7-4 pentru Portugalia.

Citeste mai mult despre: euro 2016, fotbal, Franța, portugalia, semifinala, Tara Galilor