• Bucuresti 12º C
    Baia Mare 10º C
    Brasov 9º C
    Cluj-Napoca 4º C
    Constanta 12º C
    Craiova 10º C
    Galati 11º C
    Iasi 10º C
    Suceava 8º C
    Timisoara 12º C
  • 1 EUR = 4.9243 LEI
    1 USD = 4.1120 LEI
    1 GBP = 5.6647 LEI
    1 CHF = 4.4730 LEI
    1 HUF = 1.3647 LEI
    1 BGN = 2.5177 LEI
    1 JPY = 3.7785 LEI
  • Login
CELE MAI NOI | CELE MAI VIZIONATE | JURNALE
Ultimele stiri:  
= JURNALE =

Peste 4.000 de cazuri noi de COVID-19 / 101 decese /1.067 de pacienţi sunt internaţi la ATI

05 Martie, 13:33

Până astăzi, 5 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 820.931 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

corona

752.234 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.342 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15893762,36
2.Arad17713902,16
3.Argeș21442670,98
4.Bacău20740891,28
5.Bihor21796921,49
6.Bistrița-Năsăud8975371,16
7.Botoșani11199521,28
8.Brașov330472173,25
9.Brăila9976390,96
10.Buzău9698360,75
11.Caraș-Severin8487421,12
12.Călărași7735220,78
13.Cluj413372843,60
14.Constanța327701011,90
15.Covasna603380,94
16.Dâmbovița18190871,70
17.Dolj201231221,83
18.Galați208051051,43
19.Giurgiu8064661,64
20.Gorj7205472,06
21.Harghita6333160,77
22.Hunedoara162181062,70
23.Ialomița8376281,11
24.Iași342411431,29
25.Ilfov321862413,31
26.Maramureș174421182,98
27.Mehedinți6191261,18
28.Mureș18187500,96
29.Neamț14334571,33
30.Olt11588571,09
31.Prahova27588770,77
32.Satu Mare10190712,07
33.Sălaj8278472,36
34.Sibiu204661022,00
35.Suceava21327661,08
36.Teleorman10096381,31
37.Timiș407203545,50
38.Tulcea6531220,96
39.Vaslui13227311,06
40.Vâlcea12202701,64
41.Vrancea8421350,93
42.Mun. București1324529273,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe3109*-19
TOTAL820.9314.342

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 834 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA43
2ARAD14
3ARGEŞ15
4BACĂU17
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI7
8BRĂILA3
9BRAŞOV17
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ41
14CONSTANŢA76
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ7
18GALAŢI19
19GIURGIU10
20GORJ18
21HARGHITA5
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA4
24IAŞI41
25ILFOV41
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI105
29MUREŞ18
30NEAMŢ13
31OLT23
32PRAHOVA17
33SĂLAJ8
34SATU MARE23
35SIBIU15
36SUCEAVA21
37TELEORMAN19
38TIMIŞ56
39TULCEA2
40VÂLCEA10
41VASLUI16
42VRANCEA7
TOTAL834

Până astăzi, 20.785 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.03.2021 (10:00) – 05.03.2021 (10:00) au fost raportate 101 decese (49 bărbați și 52 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

97 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.222. Dintre acestea, 1.067 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.133.554 de teste RT-PCR și 342.496 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.868 de teste RT-PCR (16.471 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.397 la cerere) și 8.469 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 45.407 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.212 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.963 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 127 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.516 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 630 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 martie, 5.324 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.018.700 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.477 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.539 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia, 7 în Republica Coreea  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 186 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 26 februarie 2021 – 4 martie 2021, au fost raportate  22.525.671 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAŢI*

 

Regatul Unit4.176.554(+61.045)122.849(+2.269)11.795          (+54)
Franţa3.755.968(+150.787)86.454 (+2.148)269.474     (+1.401)
Spania3.204.531(+50.560)69.609 (+1.973)150.376           -
Italia2.925.265(+116.019)97.699 (+1.981)2.453.706   (+13.488)
Germania2.447.068(+56.140)70.105 (+2.202)2.295.405     (+8.677)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 4 MARTIE 2021

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAȚI*

 

114.456.109 (+2.107.886)2.536.879 (+52.555)65.383.259 (+227.994)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE - https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 26 februarie 2021 – 4 martie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 3 martie - 4 martie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Daca ti-a placut articolul, urmareste agentia de stiri rnews.ro pe facebook
Alte articole: