• Bucuresti 12º C
    Baia Mare 10º C
    Brasov 9º C
    Cluj-Napoca 4º C
    Constanta 12º C
    Craiova 10º C
    Galati 11º C
    Iasi 10º C
    Suceava 8º C
    Timisoara 12º C
  • 1 EUR = 4.8735 LEI
    1 USD = 4.0875 LEI
    1 GBP = 5.4471 LEI
    1 CHF = 4.5081 LEI
    1 HUF = 1.3462 LEI
    1 BGN = 2.4918 LEI
    1 JPY = 3.9287 LEI
  • Login
CELE MAI NOI | CELE MAI VIZIONATE | JURNALE
Ultimele stiri:  
= JURNALE =

Coronavirus: 4.041 cazuri noi de persoane infectate cu noul coronavirus, 86 de decese, 916 pacienţi internaţi

02 Noiembrie, 13:20

Până astăzi, 2 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 250.704 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

corona

177.361 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.041 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba53811544,46
2.Arad56561343,5
3.Argeș72371761,41
4.Bacău85201192,19
5.Bihor70071933,86
6.Bistrița-Năsăud2844372,33
7.Botoșani3412751,84
8.Brașov99201632,84
9.Brăila3470321,3
10.Buzău4028371,32
11.Caraș-Severin2752142,13
12.Călărași1754381,12
13.Cluj98361594,98
14.Constanța62573752,15
15.Covasna233302,73
16.Dâmbovița6747252,36
17.Dolj69762112,98
18.Galați6483511,49
19.Giurgiu1956321,45
20.Gorj3042451,43
21.Harghita3153502,98
22.Hunedoara4405922,1
23.Ialomița2156161,76
24.Iași111181262,08
25.Ilfov62541321,79
26.Maramureș4604742,77
27.Mehedinți2228281,46
28.Mureș5598693,36
29.Neamț6340422,13
30.Olt3773441,3
31.Prahova98871221,81
32.Satu Mare1958731,85
33.Sălaj3011235,17
34.Sibiu58131524,04
35.Suceava9527441,82
36.Teleorman322112,21
37.Timiș95961234,36
38.Tulcea1561221,08
39.Vaslui5104391,56
40.Vâlcea5190582,3
41.Vrancea3584451,14
42.Mun. București368885923,91
43.-1244
TOTAL250.7044041

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 820 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA167
2ARAD9
3ARGEŞ9
4BACĂU12
5BIHOR17
6BISTRIŢA-NĂSĂUD
7BOTOŞANI
8BRĂILA4
9BRAŞOV21
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN
13CLUJ2
14CONSTANŢA14
15COVASNA
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ8
18GALAŢI21
19GIURGIU1
20GORJ8
21HARGHITA5
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA1
24IAŞI75
25MARAMUREŞ7
26MEHEDINŢI43
27MUREŞ9
28NEAMŢ130
29OLT10
30PRAHOVA1
31SĂLAJ7
32SATU MARE14
33SIBIU16
34SUCEAVA
35TELEORMAN91
36TIMIŞ10
37TULCEA5
38VÂLCEA26
39VASLUI1
40VRANCEA49
41MUNICIPIUL BUCUREŞTI3
42ILFOV6
TOTAL820

Până astăzi, 7.153 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.11.2020 (10:00) – 02.11.2020 (10:00) au fost raportate 86 decese (48 bărbați și 38 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

80 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.702. Dintre acestea, 916 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.274.870  teste. Dintre acestea, 10.566 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.089 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.477 la cerere.

Pe teritoriul României, 30.083 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.114 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.963 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.899 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 7.844 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.511.400 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 11 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.852  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 159 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 7 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican și Portugalia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 1 noiembrie 2020, au fost raportate 7.380 238 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Spania, Franţa, Regatul Unit, Italia, și Germania.

 

ŢARA

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAŢI*

 

Franţa1.364.625(+32.641)36.788 (+223)123.664       (+569)
Spania1.185.678              -35.878         -150.376         -
Regatul Unit1.011.660(+21.915)46.555 (+326)2.841           (+2)
Italia679.430(+31.756)38.618 (+297)292.380    (+2.954)
Germania532.930(+14.177)10.481   (+29)363.545    (+7.135)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 1 NOIEMBRIE 2020

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAȚI*

 

46.156.540 (+488.760) 1.196.272 (+6.773)31.078.841   (+258.368)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE - https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 31 octombrie – 1 noiembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

* Date rectificate

 

Daca ti-a placut articolul, urmareste agentia de stiri rnews.ro pe facebook
Alte articole: