Ultimele stiri:
= JURNALE =

Australian Open: Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat în semifinalele probei de dublu

23 Ianuarie, 10:34

Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat, marţi, în semifinalele probei feminine de dublu din cadrul turneului Australian Open, de la Melbourne, prima competiţie de Mare Şlem a anului, după ce au trecut de perechea formată din americancele Jennifer Brady şi Vania King, scor 4-6, 6-2, 6-0.

australian

Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat în semifinalele probei de dublu de la Australian Open. Partida a durat două ore şi 12 minute. Româncele şi-au pierdut serviciul doar în primul set, pe care l-au cedat deşi au condus cu 4-1. În decisiv, jucătoarele din SUA au câştigat numai 27% dintre punctele disputate.

Irina şi Monica au reuşit 27 de puncte direct câştigătoare, faţă de cele 12 ale adversarelor. Jucătoarele din România au fructificat şapte dintre cele 15 oportunităţi de break avute.

Pentru calificarea în semifinale, Begu şi Niculescu şi-au asigurat un cec de 144.736 de dolari şi 780 de puncte WTA în clasamentul de dublu. Cele două românce se află la cea mai bună performanţă în istoria participărilor la Melbourne, după sfertul de finală din 2012.