Ultimele stiri:
= JURNALE =

Ana Bogdan, performanţă extraordinară la BRD Bucharest Open

21 Iulie, 21:33

BRD Bucharest Open. Ana Bogdan (108 WTA) s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului BRD Bucharest Open după ce a eliminat în sferturi de finală favorita numărul 1, Anastasija Sevastova (Letonia), pe care a învins-o în două seturi, 6-1, 6-3.

ana

Ana Bogdan s-a impus în doar 64 de minute în faţa jucătoarei care anul trecut juca finala la Bucureşti. Ca urmare a calificării în semifinale, Ana Bogdan urcă patru locuri în clasamentul WTA, pe 104, cea mai înaltă poziţie din carieră.

Ana Bogdan a început foarte bine partida, profitând la maximum de numeroasele greșeli neforțate ale numărul 17 mondial. Ea i-a cedat în setul 1 doar un ghem adversarei, iar în cel de-al doilea părea că lucrurile se îndreaptă în aceeași direcție când a preluat conducerea cu 3-0. Letona a reușit un break și a echilibrat puțin disputa, reducând din diferență, însă jucătoarea română și-a păstrat ritmul și după doar o oră de joc a beneficiat de două mingi de meci. Ea profitat de prima și s-a impus cu 6-3 în setul secund.

Citeste mai mult despre: Ana Bogdan, BRD Bucharest Open, performanţă