• Bucuresti 12º C
    Baia Mare 10º C
    Brasov 9º C
    Cluj-Napoca 4º C
    Constanta 12º C
    Craiova 10º C
    Galati 11º C
    Iasi 10º C
    Suceava 8º C
    Timisoara 12º C
  • 1 EUR = 4.9495 LEI
    1 USD = 4.2188 LEI
    1 GBP = 5.7509 LEI
    1 CHF = 4.5738 LEI
    1 HUF = 1.3946 LEI
    1 BGN = 2.5306 LEI
    1 JPY = 3.8525 LEI
  • Login
CELE MAI NOI | CELE MAI VIZIONATE | JURNALE
Ultimele stiri:  
= JURNALE =

5.719 noi cazuri de infectare cu noul coronavirus şi 34.343 de teste făcute în ultimele 24 de ore

06 Ianuarie, 13:32

Până astăzi, 6 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 654.007 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

corona

586.764 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.719 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12587901,87
2.Arad14314761,18
3.Argeș190051221,61
4.Bacău167331211,29
5.Bihor182182071,84
6.Bistrița-Năsăud7561431,42
7.Botoșani8510751,43
8.Brașov258732062,57
9.Brăila8463751,98
10.Buzău8427610,92
11.Caraș-Severin6650871,75
12.Călărași6477401,22
13.Cluj308272293,09
14.Constanța270852932,87
15.Covasna5112410,79
16.Dâmbovița151571291,66
17.Dolj156121011,33
18.Galați165931701,72
19.Giurgiu6489471,59
20.Gorj5145200,58
21.Harghita5388230,46
22.Hunedoara119891141,33
23.Ialomița7025981,87
24.Iași281683581,13
25.Ilfov251372924,12
26.Maramureș111011161,82
27.Mehedinți5124311,16
28.Mureș15363811,25
29.Neamț11268551,07
30.Olt9625560,65
31.Prahova243651051,25
32.Satu Mare7201631,1
33.Sălaj6326471,12
34.Sibiu17233841,34
35.Suceava162041161,32
36.Teleorman7983791,72
37.Timiș271073853,31
38.Tulcea5544391,51
39.Vaslui107191191,67
40.Vâlcea10089831,39
41.Vrancea7204370,48
42.Mun. București1047629443,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe4244*161
TOTAL654.0075.719

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 728 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA11
2ARAD18
3ARGEŞ18
4BACĂU13
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI6
8BRĂILA6
9BRAŞOV24
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ45
14CONSTANŢA28
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ10
18GALAŢI35
19GIURGIU6
20GORJ14
21HARGHITA8
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA5
24IAŞI34
25ILFOV37
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI150
29MUREŞ9
30NEAMŢ16
31OLT11
32PRAHOVA15
33SĂLAJ1
34SATU MARE8
35SIBIU7
36SUCEAVA21
37TELEORMAN20
38TIMIŞ55
39TULCEA3
40VÂLCEA5
41VASLUI23
42VRANCEA7
Total728

Până astăzi, 16.299 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.01.2021 (10:00) – 06.01.2021 (10:00) au fost raportate 121 de decese (77 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 46 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

116 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.847. Dintre acestea, 1.070 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.902.726 de teste. Dintre acestea, 34.343 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.072 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.271 la cerere.

Pe teritoriul României, 26.141 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.711 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.672 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 47 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.329 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.021 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 5 ianuarie, 4.283 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 708.350 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.115  cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.939 în Italia, 1.322 în Spania, 173 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.085 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 20 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 10 în Irlanda și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Singapore și Federația Rusă. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 132 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Irlanda, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 5 ianuarie 2021, au fost raportate 17.348.389 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Regatul Unit, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări vor fi actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAŢI*

 

Franţa2.562.646(+89.292)63.109(+2.560)203.425      (+1.466)
Regatul Unit2.329.730(+289.583)71.109(+3.708)6.383        (+123)
Italia2.047.696(+94.511)71.925(+3.126)1.536.129     (+16.023)
Spania1.879.413(+60.164)50.122   (+862)150.376         -
Germania1.651.834(+141.182)30.126(+3.851)1.472.311     (+26.869)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 5 IANUARIE 2021

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAȚI*

 

80.316.555  (+4.213.131)1.770.695  (+75.978)48.466.498    (+302.231)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE - https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 25 - 30 decembrie 2020, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 4 – 5 ianuarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Daca ti-a placut articolul, urmareste agentia de stiri rnews.ro pe facebook
Alte articole: