• Bucuresti 12º C
    Baia Mare 10º C
    Brasov 9º C
    Cluj-Napoca 4º C
    Constanta 12º C
    Craiova 10º C
    Galati 11º C
    Iasi 10º C
    Suceava 8º C
    Timisoara 12º C
  • 1 EUR = 4.9490 LEI
    1 USD = 4.2444 LEI
    1 GBP = 5.8603 LEI
    1 CHF = 4.6190 LEI
    1 HUF = 1.3745 LEI
    1 BGN = 2.5304 LEI
    1 JPY = 3.7199 LEI
  • Login
CELE MAI NOI | CELE MAI VIZIONATE | JURNALE
Ultimele stiri:  
= JURNALE =

3.923 de cazuri noi de COVID-19 / 81 de decese / Numărul pacienţilor de la ATI, în creştere

25 Februarie, 13:07

Până astăzi, 25 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 791.971 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

corona

733.616 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.923 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15381802,33
2.Arad170961071,37
3.Argeș21005380,63
4.Bacău20126771,14
5.Bihor21121540,88
6.Bistrița-Năsăud8719270,81
7.Botoșani10830301,13
8.Brașov316681832,62
9.Brăila9744280,69
10.Buzău9488270,6
11.Caraș-Severin8276480,92
12.Călărași7561110,66
13.Cluj394521772,66
14.Constanța317901651,31
15.Covasna5901210,75
16.Dâmbovița17671871,19
17.Dolj19207681,45
18.Galați20213981,08
19.Giurgiu7742400,97
20.Gorj6700371,51
21.Harghita6190210,66
22.Hunedoara154241102,14
23.Ialomița8160220,85
24.Iași333411351,06
25.Ilfov310301972,58
26.Maramureș166331603,08
27.Mehedinți5988230,86
28.Mureș17853520,95
29.Neamț13851751,04
30.Olt11259380,76
31.Prahova27159460,67
32.Satu Mare9691651,75
33.Sălaj7893441,6
34.Sibiu19843671,68
35.Suceava20808831,19
36.Teleorman9773411,15
37.Timiș381374124,45
38.Tulcea6375180,69
39.Vaslui12896500,97
40.Vâlcea11774571,18
41.Vrancea8186260,6
42.Mun. București1279305232,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe2086*255
TOTAL791.9713.923

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 723 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD35
3ARGEŞ17
4BACĂU16
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI24
8BRĂILA7
9BRAŞOV22
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ17
14CONSTANŢA51
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA10
17DOLJ9
18GALAŢI11
19GIURGIU10
20GORJ16
21HARGHITA5
22HUNEDOARA20
23IALOMIŢA6
24IAŞI23
25ILFOV20
26MARAMUREŞ19
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI81
29MUREŞ20
30NEAMŢ16
31OLT14
32PRAHOVA19
33SĂLAJ14
34SATU MARE21
35SIBIU20
36SUCEAVA30
37TELEORMAN27
38TIMIŞ36
39TULCEA3
40VÂLCEA7
41VASLUI4
42VRANCEA19
Total723

Până astăzi, 20.167 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.02.2021 (10:00) – 25.02.2021 (10:00) au fost raportate 81 de decese (39 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Dâmbovița, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

77 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.640. Dintre acestea, 985 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.959.349 teste RT-PCR și 279.446 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.141 de teste RT-PCR (18.390 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.751 la cerere) și 8.706 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 38.907 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.850 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.541 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 133 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.044 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 606 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 februarie, 5.231 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.142.509 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 19.362 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.539 în Italia, 12.667 în Spania (**), 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 5 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 179 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 53 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

** Diferențele față de ziua precedentă referitoare la numărul de cetățeni români infectați, respectiv decedați, sunt rezultatul comunicării recente, de către autoritățile spaniole, a unor date centralizate și actualizate către Ambasada României la Madrid cu privire la cetățenii români infectați cu virusul SARS-CoV-2, respectiv cetățeni români decedați ca urmare a infectării cu acest virus în Regatul Spaniei în perioada 1 martie 2020 - 15 februarie 2021.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 11 - 18 februarie 2021, au fost raportate 21.113.083 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAŢI*

 

Regatul Unit4.038.078(+78.294)117.166(+4.368)11.470        (+17)
Franţa3.465.163(+128.115)81.814 (+2.849)260.230      (+1.367)
Spania3.086.286(+97.201)65.449 (+3.154)150.376           -
Italia2.721.879(+85.141)93.577 (+2.304)2.362.465    (+14.599)
Germania2.338.987(+50.442)65.076 (+3.401)2.231.073     (+9.101)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 24 FEBRUARIE 2021

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAȚI*

 

109.206.497 (-)2.407.469 (-)63.504.599   (+223.592)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE - https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 11-18 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 23 - 24 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Daca ti-a placut articolul, urmareste agentia de stiri rnews.ro pe facebook
Alte articole: