• Bucuresti 12º C
    Baia Mare 10º C
    Brasov 9º C
    Cluj-Napoca 4º C
    Constanta 12º C
    Craiova 10º C
    Galati 11º C
    Iasi 10º C
    Suceava 8º C
    Timisoara 12º C
  • 1 EUR = 4.9262 LEI
    1 USD = 4.0800 LEI
    1 GBP = 5.6770 LEI
    1 CHF = 4.4941 LEI
    1 HUF = 1.3738 LEI
    1 BGN = 2.5187 LEI
    1 JPY = 3.7392 LEI
  • Login
CELE MAI NOI | CELE MAI VIZIONATE | JURNALE
Ultimele stiri:  
= JURNALE =

2.699 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus în ultimele 24 de ore

22 Ianuarie, 13:04

Până astăzi, 22 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 706.475 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

corona

Până astăzi, 22 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 706.475 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

645.923 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.699 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13417661,66
2.Arad15333841,37
3.Argeș19941391,02
4.Bacău18172731,46
5.Bihor19516661,73
6.Bistrița-Năsăud8036261,13
7.Botoșani9378411,47
8.Brașov278211482,29
9.Brăila9155281,57
10.Buzău8825280,6
11.Caraș-Severin7376371,81
12.Călărași6954271,03
13.Cluj342221333,13
14.Constanța291751012,09
15.Covasna5433180,83
16.Dâmbovița16118371,21
17.Dolj16886691,38
18.Galați18205561,7
19.Giurgiu7105361,16
20.Gorj5545260,86
21.Harghita5674110,63
22.Hunedoara13036681,44
23.Ialomița7451311,08
24.Iași303871090,89
25.Ilfov275951183,07
26.Maramureș12654732,53
27.Mehedinți5433210,89
28.Mureș16269681,12
29.Neamț12221621,31
30.Olt10328200,58
31.Prahova25516441,01
32.Satu Mare8002581,72
33.Sălaj6893241,83
34.Sibiu18137511,41
35.Suceava17952901,87
36.Teleorman8679381,38
37.Timiș307901663,75
38.Tulcea5929151,07
39.Vaslui11647501,35
40.Vâlcea10786601,34
41.Vrancea7591180,6
42.Mun. București1146854132,52
43.Cazuri noi nealocate pe județe2207*-48
TOTAL706.4752.699

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 783 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD14
3ARGEŞ25
4BACĂU22
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI9
8BRĂILA5
9BRAŞOV19
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ38
14CONSTANŢA45
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ8
18GALAŢI33
19GIURGIU6
20GORJ10
21HARGHITA6
22HUNEDOARA15
23IALOMIŢA15
24IAŞI27
25ILFOV22
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI115
29MUREŞ26
30NEAMŢ21
31OLT16
32PRAHOVA10
33SĂLAJ14
34SATU MARE18
35SIBIU3
36SUCEAVA48
37TELEORMAN17
38TIMIŞ47
39TULCEA5
40VÂLCEA14
41VASLUI11
42VRANCEA5
Total783

Până astăzi, 17.628 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.01.2021 (10:00) – 22.01.2021 (10:00) au fost raportate 74 decese (48 bărbați și 26 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bacău, Bihor, Botoșani,  Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

70 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.968. Dintre acestea, 997 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.268.464 de teste RT-PCR și 69.007 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.712 teste RT-PCR (15.012 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.700 la cerere) și 5.899 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 47.842 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.148 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 76.461 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 184 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.045 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 735 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 ianuarie, 4.799 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 859.230 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.712 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.991 în Italia, 1.647 în Spania, 173 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.115 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 36 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 180 în Irlanda și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Singapore, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 145 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 20 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 15-21 ianuarie 2021, au fost raportate 17.906.888 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA

CAZURI

CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAŢI*

 

Regatul Unit3.395.959  (+323.610)89.261  (+7.830)8.581   (+89)
Franţa2.910.989  (+127.733)70.283  (+2.533)220.650(+1.296)
Italia2.381.277  (+104.786)82.177  (+3.422)1.827.451 (+20.519)
Spania2.336.451  (+224.669)53.769  (+1.494)150.376            -
Germania2.040.659  (+119.635)46.633  (+5.947)1.797.648   (+19.329)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 21 IANUARIE 2021

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAȚI*

 

94.582.873  (+4.780.777)2.036.713 (+96.184)53.777.014    (+390.844)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE - https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 15-21 ianuarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 20 – 21 ianuarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Daca ti-a placut articolul, urmareste agentia de stiri rnews.ro pe facebook
Alte articole: