• Bucuresti 12º C
    Baia Mare 10º C
    Brasov 9º C
    Cluj-Napoca 4º C
    Constanta 12º C
    Craiova 10º C
    Galati 11º C
    Iasi 10º C
    Suceava 8º C
    Timisoara 12º C
  • 1 EUR = 4.8745 LEI
    1 USD = 4.0209 LEI
    1 GBP = 5.5894 LEI
    1 CHF = 4.4406 LEI
    1 HUF = 1.3497 LEI
    1 BGN = 2.4923 LEI
    1 JPY = 3.7804 LEI
  • Login
CELE MAI NOI | CELE MAI VIZIONATE | JURNALE
Ultimele stiri:  
= JURNALE =

2.676 de cazuri noi de COVID-19/ S-au înregistrat 81 de decese

16 Februarie, 13:27

Până astăzi, 16 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 765.970 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

corona

711.977 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.676 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14755622,06
2.Arad16458361,2
3.Argeș20702150,54
4.Bacău19494440,96
5.Bihor20677330,75
6.Bistrița-Năsăud8527270,74
7.Botoșani10457501,12
8.Brașov304931112,22
9.Brăila9563160,58
10.Buzău9279180,55
11.Caraș-Severin8038110,91
12.Călărași7426190,71
13.Cluj379641752,47
14.Constanța31067801,28
15.Covasna5762160,6
16.Dâmbovița17157500,84
17.Dolj18454231,29
18.Galați19644390,87
19.Giurgiu7531110,73
20.Gorj6325331,33
21.Harghita6027110,58
22.Hunedoara14680681,7
23.Ialomița7978330,87
24.Iași32516650,79
25.Ilfov299451132,08
26.Maramureș154791523,01
27.Mehedinți5809230,75
28.Mureș17433331,03
29.Neamț13428351,04
30.Olt11018500,73
31.Prahova26762320,72
32.Satu Mare9179811,63
33.Sălaj7597171,5
34.Sibiu19238651,26
35.Suceava20143671,32
36.Teleorman9495391,2
37.Timiș356922493,76
38.Tulcea624280,52
39.Vaslui12554400,9
40.Vâlcea11414210,78
41.Vrancea7980170,39
42.Mun. București1240293762,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe1559*212
TOTAL765.9702.676

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 787 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA28
2ARAD20
3ARGEŞ9
4BACĂU15
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI20
8BRĂILA1
9BRAŞOV26
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ26
14CONSTANŢA68
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ11
18GALAŢI23
19GIURGIU10
20GORJ31
21HARGHITA3
22HUNEDOARA28
23IALOMIŢA10
24IAŞI30
25ILFOV27
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI86
29MUREŞ16
30NEAMŢ19
31OLT12
32PRAHOVA12
33SĂLAJ10
34SATU MARE26
35SIBIU19
36SUCEAVA41
37TELEORMAN35
38TIMIŞ51
39TULCEA4
40VÂLCEA8
41VASLUI3
42VRANCEA8
Total787

Până astăzi, 19.526 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.02.2021 (10:00) – 16.02.2021 (10:00) au fost raportate 81 de decese (42 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și  București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

80 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.045. Dintre acestea, 943 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.749.521 de teste RT-PCR și 215.088 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.951 de teste RT-PCR (14.874 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.077 la cerere) și 8.811 teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 27 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 16 februarie a.c.

Pe teritoriul României, 40.366 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.194 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.672 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 127 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.648 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 990 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 15 februarie, 5.454 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.000.390 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.727 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.339 în Italia, 2.237 în Spania, 193 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 4 - 11 februarie 2021, au fost raportate 20.475.376 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAŢI*

 

Regatul Unit3.959.784(+142.608)112.798(+6.640)10.959         (+45)
Franţa3.337.048(+139.934)78.965 (+2.908)248.737    (+3.775)
Spania2.989.085(+166.280)62.295 (+3.214)150.376           -
Italia2.636.738(+83.706)91.273 (+2.757)2.237.290   (+11.771)
Germania2.288.545(+66.574)61.675 (+4.555)2.148.269   (+11.336)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 15 FEBRUARIE 2021

CAZURI CONFIRMATE

DECEDAȚI

VINDECAȚI*

 

106.433.703 (+2.985.493)2.323.147 (+86.694)61.368.374   (+293.428)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE - https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 4 - 11 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 14 - 15 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Daca ti-a placut articolul, urmareste agentia de stiri rnews.ro pe facebook
Alte articole: